Lehet, érdemes-e a kihűlt kávét később mikróban melegíteni?

A kávé mikrohullámú sütőben való melegítése bevett gyakorlat sok háztartásban, irodában, érdemes azonban megvizsgálni, jó-e ez a gyakorlat és jelenthet-e egészségügyi kockázatot.

Amikor a kihűlt kávét mikróban melegítjük, a mikrohullámok egyenetlenül osztják el a hőt, ami miatt a kávé bizonyos részei túl forrók, míg más részei langyosak maradnak. 

A kávéban lévő illékony vegyületek, például az aromaanyagok, hő hatására gyorsabban elpárologhatnak, ami tompíthatja a kávé ízét és illatát. Az újramelegítés emellett oxidációs folyamatokat is felgyorsíthat, ami a kávé keserűbbé válásához vezethet, írja a Hírleső.

Továbbá a kávéban lévő természetes olajok a melegítés hatására megváltozhatnak, ami nem kívánt utóízt hagyhat maga után. A mikrohullámú sütő erős hőhatása a kávé savasságát is felerősítheti, ezáltal kellemetlen ízt eredményezve. 

Azok számára, akik szeretik a friss, kiegyensúlyozott ízvilágot, a mikrohullámú melegítés nem ideális megoldás. Egyesek inkább előnyben részesítik a kávé újramelegítését tűzhelyen vagy forró víz hozzáadásával, mivel ezek a módszerek kíméletesebbek az ital ízvilágára nézve.

Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a kávé mikrohullámú melegítése nem jelent egészségügyi kockázatot, ám a minőség és az élvezeti érték csökkenhet. 

A rendszeres kávéfogyasztók gyakran a friss kávé élményét keresik, és az újramelegítés során ennek egy része elveszhet. A mikrohullámú sütő egyszerű és gyors megoldás ugyan, de ha a kávé élvezetét hosszú távon szeretnénk fenntartani, érdemes lehet frissen főzött kávét készíteni kisebb adagokban, hogy elkerüljük az újramelegítést. 

A Hírlesőn még számos cikket lehet olvasni a kávézásról, így például arról, kelés után mikor érdemes az első adagot meginni, egyáltalán hány kávét lehet meginni naponta, hogy ne menjen az egészségünk rovására. De olvashatunk arról is, hány százalék koffein van az egyébként koffeinmentes fekete italban, illetve arról is, Közép-Európában hányadik helyen állunk mi, magyarok, a kávéfogyasztásban.

Az utajovobe.eu blogon is lehet hasonló cikkeket olvasni, a fenntarthatósággal és környezetvédelemmel foglalkozó oldal azonban inkább azt vizsgálja, meddig fenntartható a kávétermesztés, illetve meddig lehet megfizetni a fekete ital árát a boltokban, vagyis mikor drágul meg annyira a termék, hogy már csak az igazán jómódú emberek fogyaszthatják.

További mikrós receptek